Informacje prasowa Polski GNOME dla użytkowników Linuksa

Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
Na zlecenie firmy Novell Polska zespół Aviary.pl przygotował polskojęzyczny interfejs linuksowego środowiska graficznego GNOME, które jest m.in. istotnym elementem systemu operacyjnego Linux w dystrybucjach Novell SUSE Linux Enterprise 10 dla biznesu i openSUSE dla użytkowników domowych. Polonizacji został poddany GNOME w najnowszej wersji 2.16 i jednocześnie zostały poprawione i uzupełnione wcześniejsze tłumaczenia dla wersji 2.12 i 2.14. Koordynacją tłumaczeń, uzupełnień oraz weryfikacją zajął się połączony zespół Aviary.pl oraz społeczność skupiona w Polsce wokół projektu GNOME.
Jako produkt open source rozwijany na licencji GPL, GNOME w wersji polskiej został oddany społeczności i jest dostępny w centralnym repozytorium www.gnome.org oraz jako element systemów operacyjnych openSUSE 10 i Novell SUSE Linux Enterprise 10.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie polonizacji GNOME mogą do niego dołączyć kontaktując się z zespołem Aviary.pl wysyłając pocztę elektroniczną na adres rekrutacja@aviary.pl
Przy okazji prac nad GNOME programiści i tłumacze Aviary.pl stworzyli projekt ujednoliconego słownika referencyjnego, zawierającego zweryfikowane, wzorcowe tłumaczenia ważnych terminów i pojęć występujących w produktach open source. Słownik ten oparto na terminologii zastosowanej już w tłumaczeniach produktów Mozilli i SUSE Linux, jest stale rozwijany i będzie stosowany we wszystkich następnych projektach Aviary.pl.
Nasz zespół legitymuje się doświadczeniem zdobytym podczas lokalizacji produktów Mozilli z bardzo popularną w Polsce przeglądarką Firefox (28 proc. rynku) włącznie, oraz systemów z rodziny SUSE Linux, powiedział Stanisław Małolepszy z Aviary.pl.
Spolszczenie nowych wersji środowiska GNOME, obejmujące tłumaczenie ponad 6 tys. komunikatów, zostało dokonane zaledwie w trzy tygodnie dzięki pomocy społeczności i aktywnym udziale osób zaangażowanych w projekt polskiego środowiska GNOME. Jestem bardo zadowolony, że realizacji projektu lokalizacji GNOME podjęła się grupa mająca doświadczenie z polonizacją Firefoksa i rodziny produktów SUSE Linux. Dodatkowo projekt ten okazał się skutecznym czynnikiem integrującym społeczność Linuksa. W efekcie jest to gwarancją wysokiej jakości i terminologicznej spójności w innych projektach lokalizacji produktów open source , uważa Jarosław Kowalski, dyrektor firmy Novell Polska. Więcej informacji znajduje się na stronach projektu GNOME (www.gnome.org), Aviary.pl (www.aviary.pl) oraz firmy Novell (www.novell.com/suse).
Komentarze (0)