Przełom w 3D

Przełom w 3D

Autor: hedera.linuxnews.pl

Data: 10 sierpnia 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 3191

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Wczoraj pojawiła się wiadomość, która może wpłynąć na wyniki bieżącej sondy. Keith Packard w imieniu swojego pracodawcy poinformował, że Intel rozszerza zakres otwartych sterowników do kart graficznych - w tym sterowników 3D! 

Chodzi nie tylko o to, że odtąd do kart z kośćmi i965 producent dostarcza sterowniki na licencjach FLOSS (dokładniej: 2D dla X.org i 3D GL dla Mesy na licencji MIT, a AGP/DRI dla jądra Linuksa na GNU GPL 2). Większe znaczenie ma powołanie 9-osobowego stałego zespołu (4 programistów i 5 testerów) zajmującego się rozwojem takich sterowników.

Dla większości najbardziej widocznym skutkiem tych zmian będzie strona IntelLinuxGraphics.org. Są na niej między innymi instrukcje pobierania kodu wprost z repozytoriów, linki do gotowych paczek (one też są jeszcze testowe), spis obsługiwanych kości oraz lista kart graficznych z adnotacjami od użytkowników na temat ich działania. W linkowni znajdują się odnośniki do stron innych projektów otwartych sterowników sprzętu od Intela.

Krajobraz sterowników 3D na licencjach FLOSS może się mocno zmienić także od innej strony. Po przejęciu ATI przez AMD zapadła już decyzja o porzuceniu dotychczasowej marki, a kwestia otwarcia kodu sterowników do kości z logo "AMD" podobno także jest już -- według zapewnień przedstawiciela tej firmy, Hala Speeda -- przesądzona!

Na konkrety musimy chyba jeszcze poczekać, ale jeśli ta rewelacja się potwierdzi, to nVidia pozostanie ostatnim ważnym producentem twardo trzymającym się zamkniętego kodu. Dla nich niezbyt szybki sprzęt Intela nie stanowi jak dotąd wielkiego zagrożenia, jednak wykonanie takiego kroku przez AMD z pewnością zmusi ich do ponownego przemyślenia sprawy otwarcia sterowników.

Paradoksalnie, największe straty może to przynieść ambitnemu projektowi otwartej karty graficznej OGP (Open Graphics Project), który w warunkach nagle zwiększonej konkurencji zacznie mieć problemy z wyjściem poza etap karty dla laboratoriów na układach FPGA (OGD1). Masowa produkcja karty w wersji ASIC (OGC1) może się wówczas okazać nieopłacalna.

Komentarze (1)

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2006-08-10 14:18:18Odpowiedz

ja najbardziej czekam na posuniecie via tez maja niszowe karty i przydala by sie nim pomoc srodowiska opensource bo ono radzi sobie nie najgorzej