Linux wprowadzenie

Linux wprowadzenie

Autor: fayer

Data: 30 stycznia 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 22054

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

"OK, chcę Linuksa! Dosyć mam Windowsa!". "No dobra, zabieram się do instalacji, ale... dystrybucja, kernel, otwarte źródła? Co to wszystko znaczy? Czy Linux musi być taki...niezrozumiały?" "Zaraz, zaraz, a może to wszystko wcale nie jest takie trudne?" - Oczywiście, że nie, choć niekażdemu z początkujących łatwo odnaleźć się wśród nowych, czasami niezrozumiałych (póki co) pojęć. Ten artykuł, zgodnie z tytułem pomoże zrozumieć te najbardziej podstawe.

W roku 1991, Linus Benedict Torvalds, student z Finlandii, postanowił utworzyć darmową wersję Uniksa1 dla pecetów. Wszystko zaczęło się jako hobby...(...)2 - tak rozpoczęła się historia Linuksa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zainspirowany przez edukacyjny system Minix3, Linus poczuł potrzebę posiadania wydajnego system operacyjnego, który według jego założeń, musiał działać na domowym komputerze klasy PC.
W 1994 roku, opublikował pierwszą wersję jądra 0.01, będącego sercem systemu operacyjnego. Stąd, nazwa “Linux” dotyczy przede wszystkim jądra systemu (ang. kernel).

Kernel, czyli rdzeń sytemu operacyjnego, odpowiada za funkcjonowanie podstawowych elementów systemu tj.: przełączanie zadań, planowanie przydziału procesora, komunikację z urządzeniami (karty graficzne, dyski twarde), zarządzania pamięcią fizyczną i wirtualną.

W rzeczywistości, kernel to plik o nazwie “vmlinuz”, który znajduje się w katalogu “/boot”, i który jest ładowany do pamięci podczas uruchamiania się systemu4. W przeciwieństwie do Windows'a, gdzie sterowniki do różnych urządzeń, doinstalowuje się każdorazowo, w Linuksie, to właśnie jądro odpowiada za pracę urządzeń zewnętrznych, mając wkompilowane w siebie ich sterowniki. Dostosowanie jądra do posiadanego sprzętu (czyli wyłączenie zbędnych sterowników, ewentualnie ich uzupełnienie) nazywamy jego “kompilacją”.

Torvalds, zapoczątkował także rozwój Wolnego Oprogramowania, które mimo, że istniało znacznie wcześniej, nabrało dużego rozpędu. Sam należy do zwolenników powstałego później ruchu Otwartego Oprogramowania. Zanim jednak zostanie wyjaśnione kolejne ważne pojęcie jakim jest “Wolne Oprogramowanie”, należy zapoznać się z definicją pojęcia “kod źródłowy” oraz zasadami licencjonowania (dot. użytkowania tego oprogramowania). Ich zrozumienie jest kluczowe do kontynuacji dalszych rozważań.

Kod źródłowy (ang. source code) to nazwa jednej z postaci programu komputerowego - takiej jaką tworzy ją programista w jednym z języków programowania. Ma on postać tekstu, którym są komendy i polecenia zrozumiałe dla komputera. Kompilator przekształca tekst zrozumiały dla człowieka, na formę rozumianą przez procesor.

Otwartość kodu związana jest ze sposobem dystrybucji oprogramowania, który polega na dostarczaniu użytkownikowi tzw. “binariów”, czyli oprogramowania w wersji skompilowanej (kody źródłowe aplikacji po kompilacji).

Z kolei, licencja na jakiej kod jest dostępny, oznacza istnienie określonych warunków użytkowania źródeł. Najbardziej liberalne zasady pod tym względem zapewnia licencja “public domain”, następnie “licencja X11”, rodzina “licencji BSD”, “GNU LGPL”, i wreszcie “GNU GPL5”, która wymaga udostępniania kodu źródłowego całego programu, w którym użyto choćby fragmentu kodu aplikacji udostępnianej na tej właśnie licencji (http://www.gnu.org).

Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) oraz pokrewne pojęcie Otwarte Oprogramowanie (ang. Open Source – dosłownie Otwarte Źródła), to ruch programistów i użytkowników komputerów zaangażowanych w działania na rzecz swobodnego dostępu do oprogramowania przez ogół użytkowników.6

Nazwa “free software” pochodzi z lat 80-tych, gdy dostępny wcześniej wraz z otwartymi źródłami system Unix został skomercjalizowany przez firmę AT&T, co spowodowało odcięcie dostępu do kodu źródłowego. Przeciwstawił się temu Richard M. Stallman (Massachusetts Institute of Technology), który zapoczątkował ruch na rzecz tworzenia wolnego oprogramowania pod nazwą “GNU (GNU's Not UNIX)”. Stallman był także założycielem organizacji FSF (Free Software Foundation).

Zasadniczą cechą wolnego oprogramowania jest możliwość jego dalszego rozpowszechniania i modyfikacji oraz pełna dostępność jego kodu źródłowego. Open Source, natomiast to nazwa powstała w 1998 roku, wraz z rozpowszechnieniem przez Netscape Communications Corp. kodu źródłowego przeglądarki Mozilla, opartej na licencji, gwarantującej każdemu prawa do dowolnego użytku, modyfikacji i redystrybucji kodu.

Warto zaznaczyć, że pojęcie “open source” dotyczy przede wszystkim “wolności”, a nie “darmowości”. Wolność, o której mowa powinna oznaczać swobodny dostęp do kodu źródłowego danego programu. W ramach tego pojęcia uznaje się prawo użytkownika do uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, i dokonywania zmian w programach open-source. Można powiedzieć, że dostępność “źródeł7 jest warunkiem koniecznym Wolnego Oprogramowania.

Dla przykładu jądro Linuksa jest prawie w całości napisane w języku C. Dzięki dostępności kodów źródłowych, każdy może poprawić występujące błędy. Stąd, intensywny rozwój, jądro Linuksa zawdzięcza m.in. grupom dyskusyjnym, dzięki którym możliwa była współpraca wielu programistów, z różnych miejsc świata nad usuwaniem błędów i dalszym doskonaleniem kernela.

Dużą różnicą w stosunku do systemów Windows, jest mnogość odmian Linuksa zwanych “dystrybucjami”. Należy przy tym pamiętać, że dystrybycje różnią się między sobą np. zastosowanymi instalatorami (np. YAST, Anaconda), sposobem zarządzania pakietami, środowiskiem graficznym, ale także przeznaczeniem. Jedno co łączy dystrybucje to jądro systemu. Dystrybucja, w odniesieniu do systemu operacyjnego Linux, oznacza zestaw programów rozpowszechnianych łącznie z jądrem, stanowiąca po zainstalowaniu gotowy do użycia system.

Istnieje wiele dystrybucji, różniących się dołączonym oprogramowaniem, funkcjonalnością, a przede wszystkim przeznaczeniem (serwerowe, uniwersalne, desktopowe do użytku domowego lub dla biznesu, dla użytkowników nastawionych na automatyzację pracy czy też przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, charakteryzujące się koniecznością ręcznej konfiguracji. Najpopularniejsze obecnie dystrybucje to8 (poniższa kolejność nie ma tu żadnego znaczenia):

  • RED HAT LINUX / FEDORA CORE
    Jedna na najstarszych dystrybucji (lipiec 1994), mająca opinię łatwej w instalacji, często wybierana na serwery sieciowe. Komercyjna wersja znana jest jako Red Hat Enterprise Linux. Darmowa wersja znana jako Fedora Core, stanowiąca często podstawę do tworzenia kolejnych dystrybucji (Mandrake, Trustix, Ark Linux, Aurox). Posiada dużo narzędzi do konfiguracji i administracji systemu (www.redhat.com, fedora.redhat.com).

  • MANDRAKE LINUX (obecnie Mandriva)
    Charakteryzuje się prostotą obsługi oraz wieloma udogodnieniami obsługi. Dystrybucja posiada także wersję płatną, do której dołączono programy komercyjne. Popularna wśród początkujących użytkowników (http://www.mandriva.pl/).

  • SUSE LINUX
    Stworzona przez niemieckiego producenta SUSE AG, skoncentrowana na solidności, łatwości konfigurowania i bezpiecznej eksploatacji. “SUSE jest najstarszą istniejącą komercyjną dystrybucją Linuksa. Pierwsza dystrybucja została przez SUSE wydana na początku roku 1993.9.
    Płatne wersje zawierają dodatkowe oprogramowanie komercyjne. Wersje darmowe dostępne są do pobrania na serwerach ftp. W roku 2004, jej producenta wraz z samym systemem i logo, przejęła amerykańska firma Novell Inc. Duży nacisk położony został na wsparcie techniczne użytkowników (jednak dostępne tylko w wersji komercyjnej). Dzięki YAST, które jest narzędziem instalacji i konfiguracji systemu, dystrybucja zdobyła duże grono zwolenników. Cechuje ją łatwość obsługi oraz duża funkcjonalność, którą docenią nawet osoby mające wiele “nawyków” nabytych pod Windows. (www.suse.com).

     
  • DEBIAN
    Prawdopodobnie największa dystrybucja, rozwijana przez niezależną grupę programistów z całego świata – niezwiązana z żadną firmą; cechuje się dużą stabilnością. Usuwanie znalezionych błędów w oprogramowaniu odbywa się bardzo szybko. Debian stanowi często podstawę do tworzenia nowych dystrybucji (Progeny, Xandros, Knoppix - dystrybucja typu Live CD, Ubuntu), (www.debian.org).

  • AUROX LINUX10
    Polska dystrybucja Linuksa, oparta na Fedora Core. Główny nacisk położono na obsługę multimediów, prostotę instalacji, przyjazność dla użytkownika i przystosowanie do polskich warunków (http://www.aurox.org).

  • SLACKWARE – prawdopodobnie najstarsza dystrybucja na świecie (1992), cechuje ją stosunkowo trudna konfiguracja, wymagająca od użytkownika sporego doświadczenia i wiedzy, kierowana głównie do administratorów serwerów (www.slackware.com), ceniona za stabilność i małe wymagania sprzętowe.

  • PLD
    Polska dystrybucja, bazująca na Red Hat, cieszy się uznaniem wśród administratorów serwerów, kierowana do zaawansowanych użytkowników. (www.pld-linux.org).

  • KNOPPIX
    Czyli bootowalny Linux. Oznacza system uruchamiany bezpośrednio z płyty CD, który nie wymaga instalacji na dysku twardym. Dzięki niemu, można zobaczyć “na żywo” jak wygląda Linux. (http://www.knoppix.org/).


Linux komercyjnie

Komercyjne dystrybucje, takie jak SUSE czy RedHat, przeznaczone są przede wszystkim dla biznesu. Pobierane opłaty nie dotyczą licencji na sam system, ale dołączonego komercyjnego oprogramowania, wsparcia technicznego oraz drukowanych podręczników użytkownika.

Kierunki, w których podążają obecnie prace nad rozwojem dystrybucji to11:
  • uproszczenie instalacji i administracji systemem,
  • ukierunkowanie na zastosowania biurkowe,
  • powstawanie dystrybucji z oprogramowaniem dla konkretnej grupy docelowej,
  • rozwój dystrybucji dla urządzeń przenośnych i sprzętu zastosowania domowego,
  • wersje przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.


Okienkowy Linux

Mówiąc o środowisku graficznym, mówimy o wyglądzie interfejsu użytkownika. Interfejs graficzny w Linuksie czyli “okienkowa” obsługa systemu operacyjnego, zapewniona jest zazwyczaj, dzięki dwóm alternatywnym środowiskom graficznym: KDE (ang. K Desktop Environment) i GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment). Można je określić jako nakładki na system, które upodabniają Linuksa do wyglądu Windows'a, dzięki czemu przesiadka z jednego systemu na drugi umożliwia komfortową pracę i jest prawie bezproblemowa, zwłaszcza w przypadku KDE. System okien Linuksa nosi nazwę “X Window”.

 
Linux, a ortografia

Jak poprawnie używać nazwy “Linux” w języku polskim? Otóż, jego odmiana, w innym przypadku niż mianownik, brzmi następująco: D: Linuksa, C: Linuksowi, B: Linuksa, N: Linuksem, Msc: Linuksie, W: Linuksie!. [źródło: znalezione w sieci, niestety nie pamiętam gdzie]

 
Oprogramowanie pod Linuksem
Niemal w każdej dystrybucji (lub w katalogach sieciowych) znajdują się narzędzia tj.:
  • aplikacje biurowe (OpenOffice, Abiword, Koffice),
  • narzędzia internetowe tj: przeglądarki (Firefox, Opera, Mozilla),
  • programy do obsługi poczty (Thunderbird, Kmail, Evolution),
  • komunikatory (Gaim, Kadu, Skype),
  • programy do obsługi multimediów (Mplayer. XMMS, Amarok),
  • firewalle,
  • automatyczne uaktualnienia,
  • serwery WWW/FTP.

Koszty opłat licencyjnych ww. odpowiedników pod Windows, nie tylko przewyższają nawet opłatę związaną z zakupem komercyjnej wersji Linuksa (np. Suse, NLD, Mandriva), ale są nieporównywalnie wysokie. Najbardziej znane programy “open source” dostępne niemal w każdej dystrybucji Linuksa:

  • Sendmail (serwer pocztowy),
  • Bind (serwer DNS),
  • Apache (serwer www),
  • Samba (udostępnianie dysków i drukarek klientom Windows),
  • GIMP (odpowiednik Photoshop'a).

Linuksa cechuje także możliwość uruchamiania na wielu platformach sprzętowych i urządzeniach (obecnie nawet na palmtopach i telefonach komórkowych12).


Linux i jego możliwe wykorzystanie
Z uwagi na szerokie możliwości, Linux może być wykorzystywany jako:
  1. Zapora ogniowa (firewall), chroniąca sieć lokalną przed atakami z Internetu.
  2. Serwer internetowy (WWW, poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych, ftp).
  3. Serwer plików i drukarek – przechowywanie i udostępnianie zasobów, udostępnianie drukarek, obsługa logowania i zarządzania użytkownikami.
  4. Serwer baz danych (instytuty naukowe, biblioteki, uczelnie, laboratoria, banki).
  5. Terminal – stacja robocza umożliwiająca zdalny dostęp do serwera, na którym uruchamiane są aplikacje i pliki.
  6. System desktopowy – w pełni funkcjonalne narzędzie do pracy w biurze, jak i w domu.

Źródła:

1 Unix to system operacyjny napisany w 1969 w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. Jednym z najważniejszych założeń projektowych Uniksa jest traktowanie wszystkiego w Uniksie jako pliku – za http://pl.wikipedia.org/wiki/Unix

2E. Dulaney, “Novell Certified Linux Professional (CLP) Podręcznik do egzaminów z SUSE Linux”, Mikom, Warszawa 2005, s.22

3Z Wikipedii, Wolnej Encyklopedii: “Minix był komercyjną, okrojoną wersją Uniksa na platformę x86, która istniała w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie Minix to w pełni funkcjonalny system operacyjny (...) został napisany przez Andrew Tanenbauma z holenderskiego uniwersytetu Vrije Universiteit w Amsterdamie.”

4Na podstawie T.Czyż, A.Data “System operacyjny Linux – jego miejsce i możliwości”, praca dyplomowa, Politechnika Rzeszowska 2000r, s.3

5Za http://pl.wikipedia.org: “Powszechna Licencja Publiczna GNU (GPL) to licencja wolnodostępnego oprogramowania, zabraniająca zamykania kodu. Została ona stworzona w 1988 przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena, GPL jest obecnie najpopularniejszą licencją wolnodostępnego oprogramowania.”

7Inne określenie kodu źródłowego programu
8Opracowanie własne na podstawie: A.Bednarczyk “Dystrybucje systemu Linux” – linux.pl, wystąpienie na Targach Infosystem 2004 oraz M.Bettman, P.Truszkowski “Linux – przegląd dystrybucji”, Wielka Impreza Linuksowa na Komputer Expo 2005
9C.Negus, T.Weeks “Linux. Rozwiązywanie problemów. Biblia”, Wyd. Helion, Gliwice 2005, s.573
10Na podstawie: P.Suwiński “Otwarte oprogramowanie w biznesie”, praca dyplomowa, Politechnika Gdańska 2004
11Za: A. Bednarczyk “Dystrybucje systemu Linux” – linux.pl, wystąpienie na Targach Infosystem 2004

12Motorola zaprezentowała telefon komórkowy GSM z systemem operacyjnym Linux - E895. Zastosowanie Linuxa zostało podyktowane potrzebami multimedialnymi - telefon jest przy okazji 1,3-megapikselowym aparatem, kamerą wideo, jest wyposażony w duży ekran wysokiej rozdzielczości oraz szybką transmisję danych EDGE. Połączenie tych technologii pozwoli na transmitowanie wysokiej jakości zdjęć, obrazów i dźwięków poprzez sieć GSM praktycznie bez opóźnień. E895 pojawi się na rynku w czwartym kwartale 2005 roku.” za: http://www.susek.republika.pl/index.shtml?suse/motorola


Komentarze (19)

manczo Data: 2006-01-31 23:05:25Odpowiedz

MANDRAKE czy MANDRIVA

proponuje by aotor zmienił link do strony MANDRIVY bo ten który jest na dzień dzisiejszy jest niepoprawny własciwy jest www.mandriva.pl (adres http://www.mandrakesoft.com/ nie odnosi sie na dzien dzisiejszy bezposrednio do wspomnianej dustrybucji)

manczo Data: 2006-01-31 23:07:50Odpowiedz

poprawka MANDRAKE czy MANDRIVA

www.mandriva.com powinno być a nie www.mandriva.pl

Gość Data: 2006-02-01 10:13:22Odpowiedz

zamieniny link na pl

rakus22 Data: 2007-10-31 23:21:16Odpowiedz

Niby proste, lecz..

Kurka wodna! Jestem nowym uzytkownikiem Linuxa i kurcze gine w butach! Pragne aby chociaz Kadu mi dzialalo.. Nie moge nic zainstalowac, nie wiem jak.. Jestem zielony jak tapeta OpenSuse.. Kto mi pomoze?

Gość Data: 2008-01-05 20:57:37Odpowiedz

Re: Niby proste, lecz..

To jest naprawdę proste... Ja zaczynałem od Mandrivy... 2 dni i wróciłem do M$... potem było Ubuntu już lepiej bo do M$ wróciłem dopiero po 2 miechach, aktualnie korzystam ze OpenSUSE'a i jest naprawdę świetnie. Co do kadu to powiem tyle wchodzisz na stronę z kadu pobierasz paczuszkę rpm odpalasz w yast i naciskasz x-razy dalej wpisujesz hasło superadmina i tyle

Gość Data: 2008-07-17 03:31:11Odpowiedz

no ale wi-fi

Gość Data: 2008-09-28 11:30:42Odpowiedz

Manio73 Data: 2008-09-30 21:30:00Odpowiedz

OpenSuse

Używam tego systemu od dwóch miechów.Jestem bardzo zadowolony z niego.Niestety M$ musial pozostać na hdd gdyż nie mogę poradzić sobie ze skanerem.Ogólnie mówiąc bardzo mi on leży.

Gość Data: 2008-11-01 13:55:03Odpowiedz

YAST

witam używam open susa dopiero od wczoraj i mam problem z yastem konkretnie mam problem z konfiguracją mam nadzieje że mi ktoś pomoże
pozdrawiam

Gość Data: 2008-11-01 19:40:07Odpowiedz

Re: Niby proste, lecz..

Podaj mi swoj nr GG lub e-mail to Ci pomogę.

Gość Data: 2008-11-01 19:41:12Odpowiedz

Re: YAST

Podaj mi swoj nr GG lub e-mail to Ci pomogę.

Gość Data: 2009-02-16 18:05:51Odpowiedz

Re: Re: YAST

to banalnie proste jeśli tego nie umiesz to lepiej zostań w windows

Tybot Data: 2009-06-03 11:06:12Odpowiedz

\"Wszystko jest trudne nim stanie się pr

Przypominam sobie moment kiedy po raz pierwszy usiadłem przed klawiaturą i Windowsem 98. Wówczas również wszystko było nieznana planetą a porównując funkcjonalności to Susek prowadzi się właściwie niczym auto z automatyczną skrzynią biegów.
Dylematów jest wiele a pytania rodzą się w miarę zagłębiania w temat,ale dobrze że ten system jest i że mamy alternatywę dla Windy jadącej nie koniecznie tam gdzie my chcemy
Dodam tylko iż jestem bardzo początkującym użytkownikiem tego systemu

Gość Data: 2009-11-23 15:46:57Odpowiedz

Unix nie jest konkurentem!

Witam

Wszelkie odmiany Unixa, w tym linuxowe, nie są konkurentem dla Wina.

Jedynie Mac mógł kiedyś podjąć rękawicę

Właściwie Win to klon Maca, tylko bardziej powszechny.

Win jest open source w przeciwieństwie do Maca, stąd wielość programów pod Wina.

Unix jest w tyle za Macem - innowatorem i Winem - rozpowszechniaczem pomysłów Maca w stylu Unix - powszechnym dla wszystkich!

Pozdrawiam
Wojtek

Gość Data: 2009-11-23 20:06:17Odpowiedz

Suse to bardzo dobry system

Mi pełna integracja z Linux zajęła 2 lata ale nie zamienię na nic innego chyba ze maka. Posiadam w laptopie oryginalna winde ale w tej chwili łatwiej mi jest coś zrobić w Linux jak Windows.

Wojtek z Koszalina Data: 2009-11-24 20:23:54Odpowiedz

Re: Suse to bardzo dobry system

Suse można lubić jak Wina 7.
Na te platformy jednak mało programów
Win 7 zdechł przy 256 RAMu
Suse napewno też!
No cóż mam stary komp
Pozdrawiam
Wojtek

Gość Data: 2009-12-27 00:41:13Odpowiedz

Re: Unix nie jest konkurentem!

Wojtuś, skąd Ty bierzesz takie rewelacje

Gość Data: 2010-05-23 21:32:42Odpowiedz

Zamierzam

zainstalować Linuxa ale wówczas, gdy będzie płatny a za darmo będzie komputer. To mi bardziej odpowiada.

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2012-02-16 13:47:55Odpowiedz

Inatalacja

Siemka mam pytanie jak mam cokolwiek zainstalować na linuxie? niestety bądź stety jestem wychowany na windowsie. wiec mam pytanie w/w jak jakiś program bądź cokolwiek zainstalowac?
P.S. to paranoja,że , mi wgl nie odtwarzają się filmy na laptopie(linux) z płytki.