OpenSuse 10.2 zamiast VISTY (instalacja)

OpenSuse 10.2 zamiast VISTY (instalacja)

Autor: Admin

Data: 3 marzec 2007

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 14306

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Czy instalacja openSUSE jest trudna?? Właśnie nie poniżej krótki przewodnik, który rozwieje wszelakie wątpliwości. Jeśli więc zamierzasz już instalować i testować VISTĘ to spróbuj openSUSE i poznaj możliwości płynące z alternatywnego systemu.

Od pewnego już czasu Instalator Suse ma bardzo przyjemną właściwość, umożliwia poprzez klawisz F2 natychmiastowy wybór języka instalacji, potem juz łatwo zdecydować co dalej - uruchomienie komputera z dysku, instalacja, a może sprawdzenie pamięci?

Instalacja

W każdej współczesnej dystrybucji linuksa mamy od samego początku interfejs okienkowy, wszystko da się wyklikać myszką. Instalator XP jest przy tym z Opensuse ubogi i zgrzebny. Zaczynamy od ustawienia partycji na dysku. Jeśli mamy tam Windows, który z jakichś dziwnych nieracjonalnych powodów chcemy zostawić, to instalator sam zaproponuje rozwiązanie polegające na zmniejszeniu partycji windowsowej. Osobiście jednak radziłbym wcześniej sobie takie miejsce przygotować przy pomocy kogoś, kto dobrze potrafi identyfikować partycje na dyskach. Przeciętny użytkownik Windows znający tylko oznaczenia C, D i ewentualnie E może czuć się nieco zagubiony i do wykasowania może przeznaczyć nie tę partycję, co trzeba. Jednak dla osoby posiadającej jakąś podstawową wiedzę o dyskach i partycjach instalator jest prosty i czytaelny. Następnie wybieramy strefę czasową, możemy tu poprawić wskazania naszego zegara i środowisko graficzne. Wolimy KDE podobne do Windows XP, proszę bardzo. A może wolimy Gnome jeszcze bardziej podobne do XP, też proszę bardzo... Chyba że dostajemy wysypki na widok Windows XP, wtedy możemy wybrać sobie inne i zainstalować np XFCE. Konkretne środowiska graficzne są jednak tak bardzo konfigurowalne, że każdy będzie mógł sobie potem wystroić okienka wg swoich preferencji. Instalator ma pewną wadę dla użytkownika zaawansowanego, a jednocześnie błogosławieństwo dla początkujących - o nic więcej nie pyta, instaluje nam domyślny zestaw aplikacji. Pozostaje tylko poczekać kilkanaście minut. Instalacja trwa jednak dłużej niż w opisywanym wcześniej Kubuntu.

Uwaga! Jeśli po jakimś czasie, ekran monitor zrobi się czarny, wystarczy poruszyć myszką, to nie awaria, to wygaszacz.



Pierwsze uruchomienie

Podobnie jak w znanym instalatorze z Windows XP, po zainstalowaniu pakietów następuje restart systemu, nie musimy wyjmować płyty, będzie jeszcze potrzebna, wybieramy opcję startu z dysku. Instalator będzie kończył ustawienia systemu. Teraz należy podać hasło roota (administratora systemu). Możemy podać nazwę komputera, jeśli w naszej sieci nie działa dhcp lub jest to samodzielny komputer. Instalator wykryje karty sieciowe i modemy. W przypadku sieci z dhcp na tym etapie już zostanie ustanowione połączenie z internetem. W przypadku modemów ADSL trzeba będzie jeszcze przeprowadzić konfigurację. Kolejny krok to aktualizacja online, warto ją zrobić od razu, jeśli mamy szybkie łącze, w przeciwnym razie zróbmy jedynie dodanie źródeł proponowanych przez instalatora, a update zostawimy na moment, gdy będziemy mieli więcej czasu. Następnie musimy dodać użytkownika do codziennej pracy. W przeciwieństwie do Windows, ta opcja jest obowiązująca - na koncie administratora się nie pracuje.Na tym etapie możemy zdecydowac równiez o sposobie logowania, instalator umożliwia nam nawet uczynienie z naszego komputera klienta domeny windows (może to być przydatne w szkołach) Ostatnim etapem wstępnej konfiguracji jest sprawdzenie ustawień sprzętu. Teraz można zainstalować potrzebne sterowniki i skonfigurować drukarkę. Należy także ustawić i przetestować wyświetlanie. Niestety jeśli mamy kartą graficzną ATI lub NVIDIA to ze sterownikami trzeba będzie poczekać.

Po starcie


KDE przywita początkującego użytkownika interfejsem dość podobnym do znanego nam z Windows XP. Jeśli są do komputera podłączone jakieś urządzenia USB, zapewne zostaną wykryte i będzie możliwa konfiguracja. W moim przypadku był to skaner Plustek OpticSlim 1200. Instalacja skanera daje bardzo czytelny komunikat, że potrzeby jest plik firmware. Po jego ściągnięciu i skopiowaniu do odpowiedniego katalogu, skaner zaczął działać (należało jeszcze doinstalować xsane). Pewnym zaskoczeniem jest brak midnight commandera w domyślnej instalacji (dziwna maniera przeniesiona z Ubuntu - dla mnie ewidentny minus). Dlatego początek pracy powinien się chyba zacząć od uruchomienia Yast2 (taki manager wszystkiego co mamy w komputerze) i po wybraniu opcji Zrządzanie oprogramowaniem, doinstalować wszystko co jest potrzebne. Bardzo denerwujące jest też menu podobne do znanego nam z windows. Na szczęście nieco mniejsze rozmiarami i funkcjonalne dzięki zakładkom, ale jeśli ktoś tego nie lubi, wystarczy kliknąc prawym klawiszem myszy na ikonce kameleona i wybrać styl KDE Menu zamiast SUSE Menu.

Aby zainstalować sterowniki dedykowane do kart NVIDIA i ATI należy skorzystać z opisu na forum suse lub susek.info. Używamy tylko modułu Yast, więc da sobie z tym radę nawet początkujący użytkownik. Jednak w moim przypadku okazało się, że ściągnięcie sterowników trzeba było kilkakrotnie powtarzać i szło to wolno, jak na starym modemie. Mając niezłą kartę graficzną można pokusić się o instalację trójwymiarowych efektów jakie dostarcza compiz lub beryl. Ten pierwszy łatwo zainstalować zgodnie z informacjami na forum suse, drugi niestety nie bardzo chciał działać. Ponadto włączenie xgl spowodowało problemy z obrazem karty tv. Instalacja karty Prolink Pixelview sprowadziła się tak samo jak i wcześniej w Kubuntu do wpisania w pliku modprobe.conf odpowiednich numerów dotyczących karty i tunera, całkowicie zawiódł automatyczny konfigurator.

Podsumowanie


Ogólnie rzecz biorąc - pomimo wad (problemy z kartą tv, wolnym działaniem Yast) - jest to doskonała dystrybucja dla początkującego użytkownika. Na pewno po kilku dniach pracy z systemem nikt nie będzie miał specjalnych kłopotów. Natomiast odradzam stosowanie managera okien z efektami 3d, ponieważ może to być jedynie ciekawostka, a nie element przydatny w codziennej pracy.

Komentarze (13)

Gość Data: 2007-03-05 02:49:40Odpowiedz

to zamiast visty czy xp?

pełno też innych kuriozalnych błędów, także i merytorycznych. Choćby: "W każdej współczesnej dystrybucji linuksa mamy od samego początku interfejs okienkowy, wszystko da się wyklikać myszką".

Nie w każdej... na szczęście.
Ktoś w ogóle redaguje ten portal, czy tu wchodzi wszystko jak leci?

Gość Data: 2007-03-05 09:31:24Odpowiedz

ffi

no ja akurat polecam efekty 3d dla pulpitu. Działa pięknie i bardzo uprzyjemnia rozłożenie programów po różnych pulpitach. Po zabawie z compiz'em to na windzie jakoś prostacko się zrobiło.

Gość Data: 2007-03-06 17:57:13Odpowiedz

3d

Popieram przedmówcę. Z efektami Beryla o wiele przyjemniejsza staje się praca technicznie jak i wizualnie. Sporo innowacji ułatwiających życie.

Gość Data: 2007-03-17 02:50:19Odpowiedz

Gość Data: 2007-04-09 10:44:19Odpowiedz

Gość Data: 2007-04-26 09:20:23Odpowiedz

Angielskie Menu w KDE

Czy wie ktoś dlaczego mam Menu po angielsku w KDE po instalacji OpenSUSE 10.2?
A druga sprawa, jak szybko i skutecznie zainstalować modem do Neostrady - model ZXDSL 852?

Gość Data: 2007-05-02 11:46:50Odpowiedz

KDE PO ANG

Standardowo jest ustawione na ang ale jeżeli sie pobawisz menadżerem KDE to sobie to spokojnie zmienisz.

Gość Data: 2007-05-21 16:30:18Odpowiedz

mroz

Witam. Czy ktoś może mnie oświecić w jaki sposób zainstalować i uruchomić skaner od HP Photosmart 2575 All-in-One w SUSE 10.2, w trybie sieciowym.

MaseX Data: 2007-06-09 00:39:05Odpowiedz

"Witam. Czy ktoś może mnie oświecić w jaki sposób zainstalować i uruchomić skaner od HP Photosmart 2575 All-in-One w SUSE 10.2, w trybie sieciowym."

No to chyba trochę przesadziłeś... moim zdaniem od tego jest forum

Tomik Data: 2007-06-16 01:45:02Odpowiedz

Może Mój opis instalacji:

Może Mój opis instalacji coś Wam rozjaśni w sprawie optymalizacji Suse:
1. W czasie instalacji zmienić program rozruchowy z GRUBA na LILO i miejsce instalacji programu rozruchowego zmienić na numer dysku z instalacją Suse (ewentualnie zmienić lub usunąć ilość i kolejność uruchamiania Systemów). 2.W czasie instalacji odhaczyć zarządzanie oprogramowaniem w przedsiębiorstwie.
3.W czasie instalacji zmienić rozdzielczość i włączyć akcelerację 3 D (nie włączać testu w czasie instalacji ! ! ! potem można).
4.(po zainstalowaniu)Sprawdzić czy są włączone źródła instalacji w Yast. (płyta Dvd powinna być włączona, a jej odświeżanie wyłączone, reszta według potrzeb – włączone odświeżanie dużej ilości źródeł powoduje długie uruchamianie Yasta).
5. Zainstalować Yastem : kdeadmin3 (program Pakiety), kdegraphics3-imaging (KolourPaint), wine (programy windows) , slang .
6.Wyłączyć Kpowersave w tacka systemowa i (Czy uruchamiać KPowersave automatycznie po zalogowaniu?) nie uruchamiaj. 7. -Yast -System -Zarządzanie energią -Uprawnienia wstrzymywania odhaczyć Uśpij i Zarządzanie wydajnością i zatwierdzić. 8.Program SaX2 w programie wciskać po kolei przyciski < ok > < test > < slepsize > (wielkość kroku) ustawić na < small > (mały) i ustawić rozmiar i pozycję (u mnie1024 x 768 @ 69KHz na 85Hz ) < save > < yes > i wylogować się i zalogować lub uruchomić ponownie komputer. 9. Możesz włączyć lub wyłączyć Num Lock przy starcie. Centrum sterowania, wejdź w Urządzenia peryferyjne->Klawiatura i wybierz.
10.Instalować Pakietami programy należy zaznaczając w katalogu (folderze) pakiet lub pakiety do instalacji i przeciągając na uruchomione okno programu Pakiety.
11.Następnie Pakietami instalować następujące po kolei biblioteki:
w32codec-all , libcaca-0.9-42 , libxine1, xvid , lame , kaffeine-mozilla-0.2-0.pm.1 .
12.Można odinstalować Beagle w Yast ( Indeksowanie i wyszukiwanie ) nie jest niezbędne a spowalnia komputer.
13.Do sprawdzania przyspieszenia 3D służy komendy w konsoli: glxgears , glxinfo .
14.Aby uruchomić efekty pulpitu należy zainstalować Pakietami:
- opensuse-xgl-settings-0.3-1
- kommander-runtime
W nowym menu:
- Xgl setup
U góry zmieniać Desktop effects switch na enable lub disable ,zatwierdzić i wyłączyć okno.
Uruchomić ponownie komputer.
Do wyszukiwania pakietów można użyć strony:
http://benjiweber.co.uk:8080/webpin/index.jsp?searchTerm=&distro=openSUSE_102
lub
http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/2/simple/2
Jeśli to kogoś interesuje to może dowolnie kopiować i publikować ponieważ jest to Moja praca w 100%.

Gag Data: 2007-06-16 11:24:49Odpowiedz

Re: Może Mój opis instalacji:

Ja też Mam rozruch na Lilo na partycji z Suse i jeszcze dodatkowo program Gag którym wybieram, czy chcę Windowsa czy Suse zaraz po biosie. Trochę trudno się go instaluje, ale jak się skonfiguruje poprawnie, to jest po polsku. A cenię to rozwiązanie dlatego, że jak Mi coś nie gra w Suse to z Windowsa usuwam partycję od Suse a Windows uruchamia się normalnie. I z powrotem mogę sobie Suse zainstalować, co ostatnio odpukać dawno nie robiłem.Ale jak będzie Suse 10.3 to 5 minut nie będę się zastanawiał.
A opis ciekawy muszę wypróbować.

acym Data: 2009-08-25 11:23:49Odpowiedz

konto e_mail

jest problem z poczta przychodzaca,
po kilku dniach nieobecnosci, poczte moge wysylac ale przychodzaca jest odrzucana
z komunikataem ze plik jest za duzy

Twój komentarz został donany

Data: 2009-12-25 18:29:41Odpowiedz

pomocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jak dadzą ten modem z kablami to trzeba samemu instalować czy to oni muszą przyjechać chodzi mi o modem zte zxdsl 850 ja nie mam tel stacjonarnego i gniaz dka co robić prosze o pomoccccc